SML-E12V8WT86
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
SML-E12V8WT86
Category : Optoelectronics LED Indication - Discrete
Wavelength - Dominant : 630nm
Millicandela Rating : 40mcd
Package / Case : 0603 (1608 Metric)
Current - Test : 20mA
Mounting Type : Surface Mount
Height (Max) : 0.46mm
Lens Style : Rectangle with Flat Top
Viewing Angle : -
Wavelength - Peak : -
Configuration : Standard
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Size / Dimension : 1.60mm L x 0.80mm W
Lens Color : White
Voltage - Forward (Vf) (Typ) : 2.2V
Product Status : Active
Features : -
Lens Size : 1.20mm x 0.80mm
Lens Transparency : Diffused
Color : Red
Series : EXCELED™
Supplier Device Package : 1608 (0603)
Mfr : Rohm Semiconductor
Base Product Number : SML-E12
Description : LED RED DIFFUSED 0603 SMD
Contact Now
Red 630nm LED Indication - Discrete 2.2V 0603 (1608 Metric)